Německý romantický pohled na Michalovy Hory

Toto je zajímavý obrázek namalovaný neznámým německým umělcem někdy počátkem 20.století, možná koncem 19.

Nápis pod ním říká: "Bergstadt Michelsberg, Waschagrün mit Ritterschloß, ..... Schloß auf dem Lasurberg des Ritter Benesch von Michelsberg anno 1400." - "Hornické město Michalovy Hory, Výškov s rytířským zámkem, zámek rytíře Beneše na Lazurové hoře..."

Dále se kolem obrázku v originále můžeme dočíst, že vyobrazení pochází z Plánského muzea.

Samozřejmě, že obrázek ukazuje nějaký historický základ, ale ostatní obrazy umělcovy představivosti mají ke skutenosti velmi daleko.

Že ve Výškově byla tvrz či něco podobného, to je známo, ale zámek (natož v podobě z obrázku) tam nikdy nebyl. No a zámek na Lazurce je patrně společné dílo německé snahy o hledání historických kořenů v této části Čech, shlédnutí ruin Michalšperku a nadměrné konzumace lysohlávek...

Další informace o majitelích Michalšperka a Výškova jsou k dispozici.

Nicméně zajímavá ilustrace to je. Na pozadí výše uvedených faktů ovšem musíme brát vše s rezervou. I přesto je zajímavý objekt vpravo dole u potoka - někde v místech ˇčiperky, kde jsou dodnes ruiny hájovny. Vlevo dole je také nějaký objekt, ale patrně bezvýznamný. Ovšem vlevo nahoře je skupina baráčků, která je zajímavá, protože nejbližší osídlení je Kříženec. Patrně autorovi trochu utíkaly proporce... U údajného zámku rytíře Beneše vidíme též stavení, mohlo by se jednat o dvorce patřící k Výškovu. Trochu mne zaráží nepřítomnost Tabákového mlýna, ale nevím kdy byl postaven.

Zdroj: Adreßbuch - Heimatkunde - Führer - Sagenschaß für den politischen Bezirk Plan-Weseriß, Deutsche Heimatverlag Haus Zirwick, Plan bei Marienbad, 1926.

Webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.
V pořádku Další informace